ביטוח ריסק - ביטוח חיים

ביטוח ריסק הוא ביטוח חיים בו התשלום למבוטח או בני משפחתו מבוצע במקרה בו נגרם למבוטח נזק, בדרך כלל מוות בטרם עת. להבדיל מסוגי ביטוח אחרים, ביטוח ריסק אינו כולל בתוכו רכיב של חיסכון, כלומר, במידה והמבוטח מאריך חיים ולא נגרם לו נזק, הסכום ששולם עבור ביטוח הריסק שלו "הולך לאיבוד". כיום ניתן לרכוש ביטוחי ריסק הכוללים בתוכם סוגי נזק שונים מעבר למוות של המבוטח, כגון מחלה קשה, אבדן כושר עבודה ועוד.

בדרך כלל נרכש ביטוח ריסק במטרה להגן על בני המשפחה כנגד מקרה בו המפרנס העיקרי במשפחה נפטר או מאבד את יכולת ההשתכרות שלו. במצב זה מקבלים בני המשפחה את כספי הביטוח שיאפשרו להם קיום גם לאחר האירוע הטרגי.

במידה ולמבוטח נגרם נזק המכוסה על ידי ביטוח ריסק הנמצא בבעלותו, תשלם חברת הביטוח את מלוא סכום הביטוח, בדרך כלל כתשלום חד פעמי, כלומר כתשלום הוני ולא קצבתי.

כיסויים במסגרת ביטוח ריסק

למעשה ביטוח ריסק יכול להתחלק לכמה כיסויים, כאשר הוספת כיסויים אלה ואחרים מייקרים את הביטוח. חשוב לדעת שהוספת כיסויים נוספים אלו נתונים לשיקולו של הבלעדי של המבוטח:

ביטוח חיים קלאסי/טהור - ביטוח חיים קלאסי זהו ביטוח המבטיח פיצוי לשארים, המקרה שהמבוטח נפטר. בעצם את כספי החיסכון מקבלים בן או בת הזוג כמו גם הצאצאים לאחר מות המבוטח, וכך מובטחת לשארים הכנסה סדירה במקרה של קצבה או סכום כסף גדול וחד פעמי במקרה של ביטוח במסלול הוני.
אובדן כושר עבודה או נכות - ביטוח מסוג זה מבטיח למבוטח הכנסה קבועה במקרה של תאונה, אובדן כושר עבודה או נכות. ביטוח זה יבטיח שמירה על איכות החיים במקרים מצערים אלה.
ריסק עם חיסכון/ביטוח מנהלים - ביטוח ריסק מסוג זה כלול במסגרת תוכניות ביטוח פנסיוני שונות, כגון ביטוח מנהלים או קרן פנסיה
ריסק בלקיחת משכנתא - בדרך כלל כאשר אנו לוקחים משכנתא, אנו נדרשים להוציא פוליסת ביטוח ריסק שתגן על הבנק במקרה של מוות לפני החזרת מלוא סכום המשכנתא.

אופן תשלום סכום הביטוח

הונית – באופן זה כל כספי הביטוח משולמים לשארי המבוטח בפעם אחת
קיצבתית – בצורה זו מקבלים שארי המבוטח את כספי החסכון באופן קיצבתי, מדי חודש בחודשו.

חשוב לדעת

ביטוח ריסק איננו נחוץ למי שיש לו ביטוח מנהלים או קרן פנסיה, מאחר וביטוח חיים בעצם כלול בביטוח המנהלים או בקרנות הפנסיה. עם זאת, לעיתים בוחר המבוטח לשלם הן על ביטוח פנסיוני דרך קרן פנסיה או ביטוח מנהלים והן על ביטוח ריסק נוסף, בעיקר במקרים בהם מדובר בבעלי אמצעים שחלק גדול מהכנסתם אינה מכוסה על ידי הביטוח הפנסיוני שלהם, או שהסכום המשולם על ידי הביטוח הפנסיוני הינו קטן מכדי לאפשר לשארים לשמור על רמת החיים אליה הורגלו.

קריטריונים לביטוח ריסק

הקריטריונים לביטוח ריסק הם: מין המבוטח, גיל המבוטח ומצבו הרפואי בעת חתימת הסכם הביטוח.

עלות ביטוח חיים קלאסי

כיום ניתן לעשות ביטוח חיים קלאסי במחירים אטרקטיביים וזולים. סכומים מגוכחים שיכולים להגיע ל- 25 דולר בחודש. אובדן כושר עבודה - הסכומים המשולמים במקרה של אובדן כושר עבודה יכולים להגיע למקסימום של עד שבעים וחמישה אחוזים מסכום משכורת הברוטו של המבוטח.

היכן ניתן לעשות ביטוח ריסק?

ניתן לעשות ביטוח ריסק כמעט בכל חברת ביטוח. בחברות הביטוח גם ניתן לבצע ביטוח ריסק קולקטיבי.
גם הבנקים מציעים ביטוח ריסק לעמיתי קופות גמל.
חברות אשראי גם כן מציעות ללקוחות מועדפים ביטוח ריסק, אולם חשוב לדעת שביטוח דרך חברות אשראי נעשה על ידי סוכן ביטוח מן השורה.
עומר – קרן לביטוח הדדי: קרן זו מציעה ביטוח ריסק המיועד אך ורק לאירגוני עובדים.