ביטוח דירה

הנך נמצא כאן:

ביטוח דירה נחשב לאחד מן הבטוחים החשובים והמשמעותיים ביותר עבור כל בעל נכס הרוכש דירה או בית בישראל. רכישת דירה היא ללא ספק אחת מן ההשקעות הפיננסיות הגדולות ביותר שעושה האדם במהלך חייו, לכן אין זה פלא כי ביטוח דירה הוא אחד ממוצרי הביטוח המעניקים שקט נפשי וביטחון כלכלי, שכן במידה ויאונה דבר מה רע לנכס יהיה כיסוי כספי לנזקים. יחד עם זאת, רכישת פוליסת ביטוח דירה היא תהליך מורכב הכרוך בכסף רב. בכדי להימנע מרכישת פוליסת ביטוח חסרה או פוליסה אשר איננה מתאימה לאופי הנכס וצרכי הלקוח, רצוי מאוד להתייעץ עם סוכן ביטוח טרם חתימה על החוזה. במאמר הבא, נפרט אודות המושג ביטוח דירה וכל המשמעויות הנגזרות מכך.

מהו ביטוח דירה ?

דירה היא נכס יקר הן מבחינה רגשית, הן מבחינה פיזית והן מבחינה כלכלית. כמו בכל תחום בחיים גם בעת רכישת דירה אנו עתידים להתמודד עם כל מיני סיכונים העלולים לגרום לנזק רב למבנה ולתכולת הדירה, לרבות: רעידת אדמה, שריפה, שיטפון, פריצה ונזקים אחרים העשויים להותיר את בעלי הנכס ומשפחתם ללא קורת גג. על מנת להעניק תחושת ביטחון וכיסוי לכל צרה שלא תבוא על הנכס מוטב לרכוש ביטוח דירה ולהיות בטוחים כי אתם מכוסים. פוליסת ביטוח דירה היא פוליסה המורכבת משני סוגים של ביטוחים, והם: ביטוח מבנה וביטוח תכולה. כיום, ניתן למצוא מגוון פוליסות של בטוח דירה המוצעות על ידי חברות ביטוח שונות, אולם אם ברצונכם לשמור על האינטרסים שלכם ולקבל את הצעת פוליסת הביטוח הנכונה והמתאימה ביותר עבורכם מוטב להתייעץ עם סוכן ביטוח - מעריך מומחה שימליץ לכם על הפוליסה המתאימה, וכך תוכלו לחסוך לעצמכם בזבוז מיותר של כסף תוך שמירה על בטחון מקסימאלי.

מהו ביטוח מבנה ?

ביטוח מבנה הוא מרכיב בתוך ביטוח דירה, אשר נועד להעניק כיסוי עבור נזקים הנגרמים למבנה הדירה ולחלקים הצמודים לנכס, כגון: צנרת, מרפסת, חלונות, מתקני טלפון וחשמל, מערכות סולריות, גדרות, מערכת הסקה, שערים, דוודים, אינסטלציה, ביוב ועוד. מדובר בנזקים הנגרמים מגורמים אשר אין לנו שליטה עליהם, כגון: התפוצצות, שריפה, ברק, שיטפון, רעידת אדמה ועוד. גובה תעריף פוליסת ביטוח מבנה יקבע לפי סכום עלות בנייתו מחדש של הנכס לא כולל ערך הקרקע. הכיסוי שניתן עבור מבוטחי פוליסת מבנה הוא פיצוי עבור הנזק הישיר שנגרם לדירה ואף פיצוי על ההוצאות הצפויות בגין תיקון הנזק שנגרם למבנה, לרבות: עלויות קבלנים, שמאים ומהנדסים, אובדן שכר דירה והוצאות בגין פינוי ההריסות.

מהו ביטוח תכולה ?

ביטוח תכולה הוא מרכיב נוסף הכלול בתוך פוליסת ביטוח דירה, אשר נועד להעניק כיסוי לנזקים הנגרמים לרכוש הדירה, כגון: חפצי ערך, תכשיטים, מכשירי חשמל ועוד חפצים הנכללים בפוליסה. חשוב לזכור כי מדובר בנזקים הנגרמים בשל מצבי סיכון בלתי צפויים, לרבות: פריצה, שריפה, גניבה, הצפה, שיטפון, ברקים, רעידת אדמה, רעמים, התפוצצות ועוד. גובה תעריף פוליסת ביטוח תכולת הדירה יקבע לפי שווי תכולת הדירה ובהתאם לרמת הסיכון המאפיינת את אזור המגורים שבו שוכנת הדירה ( פוליסת ביטוח תכולה עבור דירת קרקע הינו גבוה יותר מאשר פוליסת ביטוח תכולה עבור דירה בקומה שלישית הקשה יותר לפריצה). הכיסוי שניתן עבור מבוטחי פוליסת תכולה הוא פיצוי עבור נזקים ישירים ועקיפים הנגרמים לרכושו של בעל הנכס עקב הנזק, לרבות: כיסוי לחפצים הנגרמים למכשירי חשמל (טלוויזיה, מערכות קול, טלוויזיה, ועוד), כיסוי כלפי צד שלישי, כיסוי לחפצים אישיים הנמצאים מחוץ לדירה (לפי פירוט הפוליסה, כיסוי לחפצי עובדי משק הבית.

מה כולל הכיסוי של ביטוח דירה ?

כאמור, ביטוח דירה המורכב הן מביטוח מבנה והן מביטוח תכולה כולל פיצוי כספי בעבור נזקים העלולים להיגרם הן לתכולה של הדירה והן למבנה עצמו בגין מקרים כגון: שריפה, גניבה, פריצה, שיטפון, רעידת אדמה, רעמים, ברקים, התפוצצות ועוד.

כיצד יקבע ערך הדירה ?

ערך הדירה יקבע לפי הצהרת המבוטח או על ידי בדיקה שיערוך סוקרשמאי מטעם חברת הביטוח האמורה.

כיצד יקבע תעריף הפוליסה ?

תעריף פוליסת ביטוח דירה תקבע בהתאם לשלושה גורמים עיקריים:

  • סוג הפוליסה והיקף הכיסוי אשר נקבע.
  • הערכות השמאי או הסוקר לגבי שווי הנכס.

הרחבות מיוחדות בפוליסת ביטוח דירה ?

כאמור, ישנן חברות ביטוח המציעות הרחבות מיוחדות עבור ביטוח דירה, הרחבות אשר עשויות להגדיל את הביטחון והשקט הכלכלי עבור נזקים העשויים להיגרם גם לרכוש שאיננו מוגדר בפוליסה הבסיסית, כגון: מערכת ההשקיה, אמצעי הצללה, צמחים, מחסן ועוד. כמובן כל הרחבה מיוחדת של פוליסת ביטוח דירה כרוכה בתשלום נוסף מצד הלקוח המבוטח. לסיכום אם ברצונכם להבטיח שקט נפשי ובטחון כלכלי לכם ולבני משפחתכם בעת אסון ביטוח דירה הוא התשובה.