ביטוח אחריות מקצועית

ביטוח אחריות מקצועית הפך לאחת מפוליסות הביטוח החשובות ביותר כיום עבור בעלי המקצועות החופשיים בארץ ובעולם.

שוק העבודה המודרני, טומן בחובו סיכונים רבים עבור אנשי מקצוע חופשיים, שיש להם חבות עבור מקבלי השירות שלהם, בכל הקשור לנזקים או פגמים באיכות העבודה אשר עלולים לקרות במהלך עבודתו של איש המקצוע או בסיומה. פוליסה זו נועדה להגן על איש המקצוע מפני תביעות בגין נזק שנגרם במהלך עבודתו לצד שלישי.

במאמר הבא, נספק לכם את כל המידע הנוגע לפוליסת ביטוח אחריות מקצועית.

מהו ביטוח אחריות מקצועית ?

מדובר בפוליסה שמטרתה להגן על בעלי מקצועות חופשיים מפני חבות עבור צד שלישי עקב נזק או כשל שנגרם למקבל השירות במהלך הענקת השירות מצד בעל המקצוע.

הפוליסה תקפה במקרי הביטוח הבאים: טעות, השמטה או רשלנות מקצועית אשר גרמה נזק לצד השלישי (לקוח או כל נפגע אחר).

הפוליסה מכסה גם מקרי ביטוח רטרואקטיביים כפי שסוכם בין המבוטח לחברת הביטוח, ובכללה מעניקה לך שקט נפשי וכלכלי למקרה שתיאלץ להתמודד עם תביעות מצד לקוחותיך בגין אחריות מקצועית.

למי מיועדת פוליסת ביטוח אחריות מקצועית ?

הפוליסה מיועדת עבור כלל בעלי המקצועות החופשיים, לרבות: רואי חשבון, עורכי דין, אופטומטריסטים, מהנדסים, רופאים, אדריכלים, חברות לניהול קרנות נאמנות, חברות חיתום, חשמלאים, קוסמטיקאיות ועוד.

מה מכסה הפוליסה ?

פוליסת ביטוח האחריות המקצועית מכסה את המבוטח מפני הדברים הבאים:

  • כיסוי הוצאות משפטיות למען הגנת המבוטח מפני תביעת הצד השלישי בגין אחריות מקצועית.
  • כיסוי המבוטח מפני אובדן כושר העבודה בגין תאונה או מחלה.
  • חשוב לציין, כי תקפותה של פוליסת ביטוח אחריות מקצועית הינה תלויה בתביעה המוגשת נגד המבוטח, בתנאי שהיא עומדת בתקופת הביטוח המותנית בחוזה, וכל עוד הנזק שנגרם לצד השלישי התרחש במהלך התקופה הרטרואקטיבית המקסימאלית המצוינת בחוזה.
  • כמו כן, הפוליסה איננה כוללת את החבויות הבאות: חבות מעבידים, ביטוח לאומי, ביטוח רכב חובה, חבות בשל נזקי גוף, וחבות אחרת שניתן לבצע בפוליסת צד ג'.

אילו סוגים של ביטוחי אחריות מקצועית קיימים ?

כיום, ניתן למצוא מגוון של ביטוחי אחרות מקצועית הן עבור אנשי המקצועות החופשיים והן עבור נותני שרות אחרים, העשויים להיתקל בסיכונים בגין חבות כלפי צד שלישי.

סוגי ביטוחי האחריות המקצועית הנם הבאים: ביטוח אחריות מקצועית עבור רופאי שיניים, מהנדסים, מהנדסי תוכנה, חברות הייטק ומערכות מידע, פסיכולוגים, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, קבלנים, מטפלים ברפואה משלימה, שמאי מקרקעין, משרדי פרסום ותקשורת, מתווכים, חברות השקעה, יועצי השקעות, ניהול נכסים פיננסיים, יועצי מס, וטרינר, רואי חשבון, קוסמטיקאיות ומספרות

מהם יתרונות פוליסת ביטוח אחריות מקצועית ?

בעידן שבו מודעותו של הצרכן לזכויותיו אל מול נותני השירות גדלה, גובר הצורך של נותן השירות להגנה ביטוחית מלאה ומקיפה.

ניתן למצוא מספר יתרונות בולטים בפוליסת ביטוח זו:

  • כיסוי המבוטח בגין הוצאות עבור הגנה משפטית מפני תביעות שהוגשו על ידי הצד השלישי עקב רשלנות מקצועית או נזק שנגרם להם כתוצאה מהמבוטח או מעובדו.
  • כיסוי המבוטח בצורה רטרואקטיבית בגין נזק שנגרם טרם מועד התחלתה של הפוליסה, ובלבד אם המקרה לא היה מוכר למבוטח אולם התביעה הוגשה במועד תקופת הביטוח.
  • שיפוי המבוטח בגין נזקים ומקרי ביטוח שונים ובלבד שהם תקפים לגבול תקופת הפוליסה.

לסיכום, אם הנכם עוסקים במקצוע חופשי וברצונכם להסיר דאגה מעל ראשכם ומעל כיסכם, הבטיחו לעצמכם שקט מיידי עם פוליסת ביטוח אחריות מקצועית.