משכנתא - שאלות נפוצות בנושאי משכנתאות

הנך נמצא כאן:

ההוצאה הגדולה ביותר לרוב האנשים היא הוצאה עבור קניית דירה או בית. סכומי הכסף הדרושים למימון דירה אינם מצויים בחשבונו של רוב האוכלוסייה. לכן הלוואת משכנתא נועדה לעזור לאותם אנשים לשלם את תשלומי הדירה בפריסה לאורך שנים. במדריך זה נלווה אתכם לאורך תהליך השגת ותחזוק משכנתא.

הגדרת משכנתא

משכנתא היא הלוואה שנועדה לשם רכישת נכס כלשהו. אפשר לשלם משכנתא בפריסה של עד 30 שנה. ההלוואה ניתנת ללווה כנגד שעבוד הנכס שלו לבנק או לגורם המלווה. השעבוד נגמר רק כשההלוואה נפרעת.

מדוע כדאי לקחת משכנתא?

המשכנתא "קורצת" לכל כך הרבה אנשים משום שבמקום להוציא שכר דירה שבעצם מתבזבז, אפשר לקחת משכנתא ובסוף התקופה של התשלומים לגמור עם נכס בידיים.

מי רשאי לתת משכנתא?

בישראל יש תשעה בנקים למשכנתאות, בנוסף לשני בנקים מסחריים ומספר חברות ביטוח הרשאים לתת משכנתא ולבצע ביטוח משכנתא. חלקם של הבנקים למשכנתאות שייכים לבנקים הפועלות בארץ וסניפיהם נמצאים בתוך סניפי הבנק (למשל, בנק לאומי למשכנתאות). הגופים המרכזיים שמספקים שירותי משכנתאות הם: בנק לאומי למשכנתאות, בנק טפחות, בנק משכן, בנק דיסקונט למשכנתאות, בנק ירושלים, הבנק הבינלאומי למשכנתאות, בנק עצמאות, בנק כרמל ובנק אדנים.

האם אני זכאי לקבל משכנתא?

יש מגזרים שזכאים להטבות ממדינת ישראל, באמצעות משרד השיכון והבינוי. מגזרים אלו כוללים: זוגות צעירים, עולים חדשים, חסרי דיור, רווקים מעל גיל 30 ומשפחות חד הוריות. אלו מקבלים הטבה באמצעות ריבית מופחתת על הלוואה מכספי המדינה. גובה ההוזלה נקבע בהתאם לנתונים כגון גיל הלווים, מספר בני המשפחה ומספר שנות הנישואים. ככל שהגיל של הלווה גבוה, מספר הילדים, האחים ואחיות, ושנות הנישואין רב יותר, כך מקבלים יותר נקודות זכות להלוואה רבה יותר.

אלו הלוואות משכנתא קיימות? איך לבחור מסלול?

ישנם מספר רב של סוגי משכנתאות, הנבדלים בפרמטרים: סוג ההצמדה (למדד, לדולר או לריבית הפריים), סוג ההלוואה (בריבית קבועה או בריבית משתנה) ומסלולי הפירעון. כדי לבחור מסלול צריך לבחור את ההכנסה שלכם. אם אתם מקבלים דולרית, קחו הלוואה של דולרים. תשלומי משכנתא עבור זוגות צעירים מומלץ לשקול לקחת החזרים נמוכים בתחילת תקופת החזר המשכנתא. חשוב לחשוב טוב על המסלול הנכון ביותר להחזר התשלומים. כלל ידוע הוא שהסכום שמשלמים לא עובר שליש מההכנסה המשפחתית נטו.