ביטוח רכב השכרה וליסינג

התקנים והחוקים המחייבים בנושא ביטוח וטסט לרכב ליסינג או רכב מושכר הינם זהים לאלו של כל רכב העולה על הכביש. בעת השכרת רכב, כמו גם בעסקת ליסינג, הרכב נמצא תחת בעלותה של חברת הרכב בין אם המשתמש הינו אדם פרטי, עסק או אפילו חברה בע"מ. בעיני החוק אין כל חובות יתר או הקלות בשל בעלות כזו או אחרת.

חובת ביטוח בישראל

בישראל ישנה חובת ביטוח חובה לכל רכב העולה על הכביש. ביטוח חובה מכסה טיפול בפגיעות גופניות בלבד ואינו נוגע לנושא נזק לרכוש כלל. נסיעה ברכב ללא ביטוח חובה הינה עבירה החייבת בקנס במקרה שתועדה על שוטר, אך יכולה גם להביא למאסר ותשלום סכומי עשרות ואך מאות אלפי שקלים במקרה של תאונה.

רכב מושכר או רכב ליסינג חייב אם כן בביטוח חובה, כמו כל רכב אחר שעולה על הכביש. ביטוח מקיף מספק כיסוי כספי גם בעת נזק לרכוש. החישוב לגבי כדאיות התשלום על פוליסת ביטוח מקיף הינה תמיד נגזרת של מחירו של הרכב בשילוב הסבירות של המשתמש ברכב לעבור תאונה.

ביטוח חובה או ביטוח מקיף

עבור נהג עם ותק של שלושים שנה ללא תאונות, הנוהג ברכב אשר עלותו המוערכת מסתכמת בעד עשרת אלפים שקלים אין זה משתלם לרכוש ביטוח מקיף. חשוב לזכור יחד עם זאת כי הגורמים לתאונת דרכים פעמים רבות אינם נתונים לשליטתנו. גם הנהג הזהיר והמיומן ביותר יכול לעבור תאונת דרכים באשמתו של נהג אחר.

רכבים מושכרים הינם בדרך כלל חדשים יותר וערכם הינו רב. פגיעה ולו קטנה ברכבים בעלי ערך יכולה כבר לטמון בחובה עלות של אלפי שקלים. רכבי ליסינג הינם למעשה רכבים חדשים ועל כן נפוץ מאוד לבטח רכבים מושכרים ורכבי ליסינג בביטוח מקיף.

בעת השכרת רכב נהוג שעלות הביטוח תהיה מגולמת בעלות ההשכרה. בעסקת ליסינג לעומת זאת אין נוהג ברור. ישנם שני סוגים של עסקאות ליסינג: ליסינג מימוני וליסינג תפעולי. בעסקת ליסינג תפעולי חברת הליסינג היא האחראית המלאה לתפעולו ואחזקתו של הרכב על כל המשתמע מכך לנושא הביטוח והטסט. בליסינג מימוני האחריות לביטוח הרכב נקבעת בחוזה בין הצדדים.

בדיקות חשובות

גם אם האחריות החוזית לרכישת הפוליסה מוטלת על חברת הרכב, קריטי לבדוק את ההגבלות של הפוליסה בטרם עולים איתו לכביש. ישנם מקרים אינספור של נהגים אשר עברו תאונת דרכים וגילו לחרדתם כי לא עמדו בתנאי הפוליסה ויאלצו לשאת בעלות המלאה של תיקון הנזק שנגרם.

מספר דוגמאות להגבלות שכיחות בפוליסות ביטוח מקיף בעסקאות ליסינג והשכרת רכב:

  • חיוב לנסיעה בדרכים סלולות בלבד.
  • הגבלות שונות של המורשים לנהיגה.
  • חובה של הנוהג ברכב לעבור קורסים תקופתיים לנהיגה בטוחה (לרוב בתדירות של אחת לשנה או שנתיים, אך יש חברות הדורשות אף אחת לחצי שנה).
  • אי כיסוי נהיגה בשבת וחג.

חשיבות בדיקת ההגבלות השונות מקבלת משנה תוקף לאור הדרישה לתשלום שתקדם את פניו של כל נהג שיבקש להחזיר רכב שכור או רכב ליסינג עם נזק שלא היה מתועד בעת נטילת האחזקה על הרכב. חברות הליסינג והשכרת הרכב, ממש כמו חברות הביטוח, לא יקלו על נהג שחרג מתנאי הפוליסה שלו.